- Szczegóły
Dzisiejszy globalny przemysł produkcyjny podlega ciągłym zmianom i innowacjom. W związku z tym producenci muszą być na bieżąco z nowymi trendami, aby zachować konkurencyjność. Zmiany te są widoczne w różnych podsektorach branży produkcyjnej. Na przykład, w zarządzaniu łańcuchem dostaw, nastąpił zwiększony nacisk na integrację rozwiązań cyfrowych i udostępnianie danych między partnerami. W odpowiedzi wielu dostawców oprogramowania do zarządzania łańcuchem dostaw zaczęło koncentrować się na rozwiązaniach opartych na chmurze, które udostępniają dane między partnerami. W tym artykule analizujemy niektóre z ostatnich wydarzeń w globalnej produkcji, badając jej podsektory.
Zarządzanie łańcuchem dostaw
Ponieważ operacje produkcyjne stają się coraz bardziej złożone i globalne, zarządzanie łańcuchem dostaw stało się krytycznym elementem strategii biznesowej wielu producentów. Z tego powodu oprogramowanie do zarządzania łańcuchem dostaw stało się rozwiązaniem o dużym zapotrzebowaniu. Jako takie, w ostatnich latach doczekało się kilku rozwinięć.
Na początek, zarządzanie łańcuchem dostaw zmierza w kierunku bardziej holistycznego podejścia do planowania i prognozowania. Tradycyjnie, producenci traktowali prognozowanie jako taktyczną funkcję wykonawczą, która jest częścią łańcucha dostaw. Jednak prognozowanie zyskuje strategiczne znaczenie w branży, ponieważ wzorce popytu stały się bardziej złożone i niepewne. Oprócz prognozowania, oprogramowanie do zarządzania łańcuchem dostaw jest coraz częściej wykorzystywane do ułatwienia współpracy i komunikacji między partnerami w łańcuchu dostaw. Nacisk kładziony jest na zapewnienie widoczności i poprawę współpracy między tymi partnerami. Wraz z postępem technologicznym oprogramowanie do zarządzania łańcuchem dostaw dostarcza również więcej rozwiązań cyfrowych. Rozwiązania cyfrowe obejmują narzędzia do automatycznego planowania i realizacji, automatyzację procesów (RPA) oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji.
Druk 3D
Technologia druku 3D rozwinęła się w ciągu ostatnich kilku lat i jest obecnie wykorzystywana do wytwarzania szerokiej gamy produktów. W rzeczywistości wielu producentów wykorzystuje obecnie technologię Print 3D jako część swojego procesu produkcyjnego. W sektorze łańcucha dostaw, druk 3D jest przede wszystkim używany do szybkiego prototypowania produktów. Obejmuje to produkcję makiet i próbek projektowych dla branży modowej i odzieżowej. Inne branże, takie jak inżynieria, również zaczynają wykorzystywać druk 3D do wczesnej produkcji próbek. Ale to nie tylko prototypowanie, gdzie druk 3D robi swoje. W niektórych przypadkach technologia ta jest wykorzystywana jako kompleksowe rozwiązanie produkcyjne. Jest to widoczne w przemyśle lotniczym i samochodowym, gdzie niektóre firmy już wykorzystują druk 3D do produkcji komponentów. Jednakże, pomimo zwiększonego przyjęcia druku 3D, istnieje szereg wyzwań, które należy rozwiązać. Należą do nich wysokie koszty sprzętu do druku 3D, brak wykwalifikowanej siły roboczej oraz brak standardów branżowych.
Big Data i analityka danych
Producenci coraz częściej sięgają po analitykę danych, aby poprawić wydajność operacyjną i efektywność. W rzeczywistości, ostatnie badanie wykazało, że firmy, które wykorzystują swoje dane, mają trzykrotnie większe szanse na rozwój swojej działalności. W branży brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników zajmujących się analizą danych, co spowalnia jej przyjęcie. Aby pokonać tę przeszkodę, producenci coraz częściej sięgają po technologię, taką jak uczenie maszynowe, aby zautomatyzować część procesu analitycznego. Dodatkowo, wraz z pojawieniem się Internetu rzeczy, producenci mogą obecnie zbierać i przechowywać jeszcze więcej danych niż wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że wiele czujników i urządzeń wykonawczych w IoT generuje dane, które mogą być wykorzystane do analityki.