- Szczegóły
Produkcja przechodzi cyfrową transformację - Przemysł 4.0. Cyfrowa transformacja w produkcji oznacza optymalizację produkcji, aby była szybsza, bardziej niezawodna i bardziej opłacalna. Poprzez integrację chmury obliczeniowej, uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i innych zaawansowanych technologii z procesem produkcyjnym można osiągnąć te cele. Przemysł 4.0 na zawsze zmieni branżę produkcyjną. Odnosi się do szeregu nowych technologii, które mają przekształcić procesy produkcyjne na całym świecie; umożliwiając producentom przejęcie większej kontroli nad łańcuchami dostaw, dokładniejsze monitorowanie operacji i optymalizację wykorzystania zasobów. Usprawnienia te pomogą producentom stawić czoła niektórym z dzisiejszych największych wyzwań: rosnącej złożoności, rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty na żądanie, zmniejszającej się dostępności siły roboczej oraz naciskom ze strony dostawców na skrócenie czasu realizacji i obniżenie cen.
Czym jest Przemysł 4.0?
Przemysł 4.0 to następna generacja technologii produkcyjnych. Odnosi się do szeregu technologii, które mają przekształcić procesy produkcyjne na całym świecie. Jest to zasadniczo cyfryzacja sektora produkcyjnego. Pierwsze trzy rewolucje przemysłowe - wodna, parowa i elektryczna - polegały na zwiększeniu wydajności poprzez wprowadzenie nowych technologii. Czwarta rewolucja przemysłowa polega na wykorzystaniu technologii do tworzenia nowych modeli biznesowych. W Przemyśle 4.0 nie chodzi o nową technologię czy produkt, ale o sieciową konwergencję produktów i usług, w której technologia i koncepcje operacyjne są połączone w celu stworzenia nowych modeli biznesowych.
Cyfrowa transformacja produkcji
Cyfrowa transformacja oznacza wdrożenie technologii cyfrowych w procesach produkcji, łańcucha dostaw, sprzedaży i marketingu. Można to osiągnąć poprzez przyjęcie technologii Przemysłu 4.0. Przemysł 4.0 przekształca przemysł produkcyjny, napędzany przez przyjęcie czujników, komunikacji bezprzewodowej, sztucznej inteligencji (AI) i robotyki. Korzyści z cyfryzacji obejmują możliwość obniżenia kosztów produkcji, poprawy jakości produktów, zwiększenia elastyczności i stworzenia nowych modeli biznesowych.
Kluczowe korzyści z Przemysłu 4.0
- Większa kontrola nad łańcuchami dostaw: Ponieważ producenci są w stanie monitorować i zarządzać produkcją w czasie rzeczywistym, mogą szybciej reagować na zmiany popytu, utrzymywać poziom zapasów w ryzach i minimalizować zakłócenia, takie jak awarie maszyn.
- Lepsza jakość produktu: Ponieważ produkcja jest monitorowana w trakcie całego procesu, problemy mogą być szybko wykryte i naprawione. Pomaga to producentom uniknąć kosztownych wycofań produktów.
- Większa elastyczność: Ponieważ produkcja może być monitorowana i zarządzana ze scentralizowanej lokalizacji, producenci mogą szybciej reagować na zmiany popytu. Dzięki temu mogą w razie potrzeby zwiększyć produkcję bez konieczności inwestowania w dodatkowe zasoby.
- Możliwość tworzenia nowych modeli biznesowych: Analityka danych i AI mogą być wykorzystywane do opracowywania nowych produktów, tworzenia spersonalizowanych produktów i usług oraz odkrywania nowych możliwości biznesowych.
Robotyka w przemyśle 4.0
Robotyka to dziedzina tworzenia maszyn, które mogą wykonywać zadania, które są niebezpieczne, nieprzyjemne lub do których ludzie nie są dobrze przystosowani. Istnieje wiele różnych typów robotów, ale wszystkie mają ten sam cel: uczynić życie ludzi lepszym. Dzięki postępowi technologicznemu roboty są coraz częściej wykorzystywane w zakładach produkcyjnych. Wiele firm jest teraz w stanie zaoferować roboty, które są łatwe do zaprogramowania i łatwe w użyciu. Roboty są doskonałe do wielu zastosowań produkcyjnych, takich jak spawanie, pakowanie i malowanie.