Jak wybrać między tokarką a frezarką?Dobrym sposobem dokonania wyboru między tokarką a frezarką jest zastanowienie się nad rodzajem projektów, które chcesz wykonać, dostępną przestrzenią i doświadczeniem w pracy z różnymi typami maszyn. Jeśli chcesz wytwarzać mniejsze przedmioty, takie jak miski i łyżki, dobrym wyborem będzie tokarka. Jeśli chcesz wytwarzać większe elementy, takie jak ramy meblowe, lepszym rozwiązaniem będzie frezarka. Jeśli chcesz wytwarzać oba rodzaje przedmiotów, najlepiej kupić obie maszyny. Firma kurierska przetransportuje je dla nas, nie musimy się więc martwić o odległość - usługi kurierskie działają na terenie całego kraju.

Którą z nich powinieneś kupić najpierw?

Jeśli masz mało miejsca, zalecane jest rozpoczęcie od tokarki. Jeśli jednak masz miejsce, możesz zacząć od frezarki. W zależności od tego, co chcesz wykonać, może się okazać, że wielkość elementu na tokarce będzie Cię ograniczać. Na przykład, jeśli chcesz zrobić miskę, wiele formowania odbywa się w górnej części, gdzie drewno jest cienkie. Na tokarce zwykle można uzyskać tylko kilka centymetrów poniżej wrzeciona, aby obrócić drewno. Z drugiej strony, za pomocą frezarki można wykonywać większe i bardziej rozbudowane części. W zależności od wielkości zakupionej frezarki można wykonywać większe meble, a nawet całe szkielety domów. Jaka jest więc między nimi różnica?

  • Tokarka wykorzystuje obracające się wrzeciono do przytrzymywania drewna podczas jego kształtowania. Na tokarce nie można obrabiać dużych kawałków drewna, ponieważ wrzeciono nie jest w stanie utrzymać kawałka szerszego niż jego średnica.
  • Frezarka ma stół, który można wydłużyć na tyle, aby utrzymać duże elementy. Za pomocą tokarki można wykonywać przedmioty z uchwytami, takie jak miski i łyżki, oraz inne małe przedmioty, obracając przedmiot o narzędzie tnące.

Na frezarce obrabiany przedmiot pozostaje w jednym miejscu, podczas gdy narzędzie tnące porusza się tam i z powrotem, aby go przeciąć.

Wybór nigdy nie jest prosty

Biorąc wszystko pod uwagę, jedna z nich jest łatwiejsza od drugiej. Tokarka to specjalistyczna maszyna do kształtowania drewna, która jest umieszczona między dwoma obracającymi się wrzecionami. Frezarka jest precyzyjną maszyną, która może ciąć i kształtować drewno, metal i tworzywa sztuczne. W zależności od sposobu ustawienia może być również używana do toczenia drewna. Tokarka wykorzystuje obracające się wrzeciono do przytrzymywania drewna podczas jego kształtowania. Frezarka ma stół, który można wydłużyć na tyle, aby pomieścić duże elementy. Jeśli chcesz wytwarzać mniejsze przedmioty, takie jak miski i łyżki, dobrym wyborem będzie tokarka. Jeśli chcesz wytwarzać większe elementy, takie jak ramy mebli, lepszym rozwiązaniem jest frezarka.